SYNAPSIST’18 (Synapsist5)

Synapsist, which is the biggest activity of EMSA KU, is an immersive, 7 day summer school at Koç University for medical students. This year the 5th of Synapsist will be held in Rumelifeneri Campus by the nest of the Black Sea.

Every year, the topic of Synapsist is chosen among the most important, popular and inspiring subjects of medicine. This year’s topic will be Organ Transplantation and Artificial Organs.

The academic program of Synapsist5 involves lectures from successful scientists and expert specialists in their fields, practical workshops, and peer training sessions.

The colorful and broad social program of Synapsist5 will give you an opportunity to discover the natural beauty and the historical texture of Istanbul. Moreover, you will have a chance to meet with other medical students from all around the world.

Bu yıl Karadeniz’in kıyısında olan Rumelifeneri Kampüsünde 5.si gerçekleştirilecek olan ve EMSA KU’nun en büyük etkinliğini oluşturan Synapsist, Koç Üniversitesi’nde düzenlenen tıp öğrencilerine yönelik 7 günlük etkileyici bir yaz okuludur.

Her yıl Synapsist konusu tıbbın en önemli, popüler ve ilham verici konuları arasından seçilmektedir. Bu yılki konu Organ Nakli ve Yapay Organlar oldu.

Synapsist5’in akademik programı, başarılı bilim adamları ve alanlarında uzman doktorların derslerini, pratik atölyeleri ve akran eğitimi oturumlarını içerir.

Synapsist5’in renkli ve geniş sosyal programı size İstanbul’un doğal güzelliğini ve tarihi dokusunu keşfetme fırsatı verecektir. Dahası, dünyanın her yerinden diğer tıp öğrencileriyle tanışma şansınız olacak!