KU-SIGN

(Koç Üniversitesi Nörolojik Bilimler Topluluğu)

 

KU-SIGN 2019 yılının sonlarında, bir grup gönüllü tıp öğrencisinin öncülüğünde, Amerikan Nöroloji Akademisi’nin (AAN) Türkiye’deki ilk ve tek resmi öğrenci kulübü olarak kuruldu. AAN, Nöroloji ve sinir bilim alanlarında dünyadaki önde gelen topluluklardan biridir ve 1998 yılından beri öğrenci kulüpleri kurmaktadır. Çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere yaklaşık 150 SIGN topluluğu bulunuyor. ABD’de tıp fakültelerinin lisans üstü eğitim sayılmasından ötürü SIGN toplulukları sadece tıp fakültesi öğrencilerinden oluşmakta ve lisans düzeyindeki öğrenciler (tıp fakültesi dışındaki öğrenciler) co-SIGN kulüplerine alınır. Ancak biz Koç Üniversitesi’nde farklı bir yol izliyoruz. Sinirbilime ve nörolojiye ilgi duyan tüm öğrencilerin topluluğumuza katkıda bulunacağına inanıyoruz ve disiplinler arası diyaloğu ve araştırma projelerini destekliyoruz. Bu nedenle tıp öğrencileriyle birlikte tüm fakültelerden sini bilime ve nörolojiye ilgi duyan öğrencileri bir araya getiriyoruz ve kulübümüzü “KU-SIGN Nörolojik Bilimler Kulübü” olarak adlandırıyoruz. Topluluğumuzun diğer SIGN topluluklarından farkı bu çeşitli arka planımızdan, hem tıp fakültesi öğrencilerinin hem lisans veya lisansüstü seviyedeki sinirbilime ilgi duyan tıp fakültesi dışındaki öğrencilerin ve akademisyenleri kulübümüze davetli olmasından geliyor.

 

Nöroloji alanında insan sinir sistemini araştırıyoruz. Bu kompleks yapının içine insan beyni ve omurilik, sinirler, bu sinirlerin uyardığı doku ve organlar dahil oluyor. Bu bağlamda bilinç (kognisyon), hafıza, duygudurum veya duygulanım, hareketler ve birçok konu Nörolojinin çalışma alanına giriyor. Dolayısıyla insanı “insan yapan” ve insan olmak tecrübesini kazandıran konular Nörolojinin temelini oluşturuyor ve böyle karşılaştığımız en kompleks ve gizemli sistemlerden birini, insan sinir sistemini inceliyoruz. Bu kompleks yapının anlaşılabilmesi için disiplinlerarası çalışmalar büyük önem arz ediyor ve bu nedenle günümüzde Nöroloji ve sinir bilim alanındaki bu projeler oldukça destek görüyor. KU-SIGN’da üyelerimizin bu imkanların farkında olup disiplinlerarası projelerle ilgilenmelerini ve araştırmacı fakülte üyeleriyle iletişimde kalmalarını teşvik ediyoruz. Tıpta yapay zeka, makine öğrenmesi, dil işleme, tanıya yönelik algoritmalar, protez geliştirilmesi, tıbbi cihaz geliştirilmesi, ilaç çalışmaları, davranış bilimleri, ekonomi gibi birçok alan Nöroloji ve sinir bilimle ortak projeler sağlıyor. Benzer ilgileri olan tüm öğrencilerimizi ve araştırmacılarımızı kulübümüze katılmaları için teşvik ediyoruz.

 

Koç Üniversitesi Hastanesi nöroloji bölümünden Dr. Atay Vural danışman hocamız olup aynı zamanda Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde sinirbilim alanında çalışmalar yürütmekte ve Nöroimmünoloji, MS için hayvan modelleri konularında araştırmalar yapmaktadır. Danışman hocamızın da rehberliğinde amaçlarımız nöroloji uzmanlık alanını tıp öğrencilerine tanıtmak, klinik nöroloji ve translasyonel/disiplinler arası araştırmaları teşvik etmek, bu alanlardaki kariyer seçenekleri ile öğrencilere yol göstermek, tıp ve tıp dışı alanlar arasındaki diyaloğu geliştirmek, sosyal etkinlikler ve gönüllülük aktiviteleri düzenlemek ve nörolojik hastalıklara yönelik farkındalığı artırmak. KU-SIGN’da tıp, mühendislik, psikoloji, felsefe ve birçok bölümden üyelerimiz bulunuyor. Üyelerimiz nöroloji, fizik muayene becerileri, hastaya yaklaşım, araştırma projeleri, disiplinler arası diyalog, iletişim ve diğer sosyal beceriler konularında keyifli etkinliklerle kendilerini geliştiriyorlar. Siz de bu alanlara ilgi duyuyorsanız sizi de KU-SIGN’da görmekten mutluluk duyarız.