Prof. Dr. Yüksel Peker’in  ”CPAP Adherence for Prevention of Major Adverse Cerebrovascular and Cardiovascular Events in Obstructive Sleep Apnea” başlıklı makalesi  The American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine‘da yayınlanmak üzere kabul edildi.

Yüksel Peker’i tebrik ederiz!

Prof. Dr. Yüksel Peker İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu ve 1987 yılında İsveç’e yerleşerek İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları alanlarında ihtisaslarını Skaraborg Eğitim Araştırma Hastanesi ile Göteborg Üniversitesi Tıp Fakültesi Sahlgrenska Hastanesinde tamamladı. PhD ve doçentlik ünvanlarını Göteborg Üniversitesi’nden aldı. 2015 yılında Türkiye’ye döndü ve Marmara Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları profesörü olarak Uyku Tıbbı Merkezi’ni kurdu. Aralık 2018 tarihinden itibaren Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev almaktadır.

Dr. Peker, uyku apnesinin metabolik ve kardiyovasküler etkileri ve tedaviye yanıt alanlarında İsveç’te randomize kontrollü klinik çalışmalarıyla uluslararası alanda ses getiren çalışmalar yapmıştır. Halen İsveç Göteborg Üniversitesi ve Lund Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği ile proje yürütücülüğü devam eden çalışmaları mevcuttur. Ortak çalışmalar çerçevesinde 2017 yılından bu yana Pittsburgh Üniversitesi’nde de öğretim üyesidir. KUTTAM bünyesinde ’’Multidisipliner Uyku Tıbbı Araştırma Laboratuvarı (MUTAL)’’ kuruluşu için çalışmalara başlamış bulunan Dr Peker, 2017 yılından bu yana Annals of the American Thoracic Society dergisinin Associate Editor görevini de sürdürmektedir.