Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, ‘UNESCO, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği ve Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkez (KUTTAM) işbirliğiyle düzenlenen kursta savaş ve ekonomik zorluklar nedeniyle eğitim imkanından yoksun kalan genç araştırmacıların da güncel bilgi ve teknolojilere hakim olması hedeflendi.

Henüz fikir aşamasından itibaren organizasyona liderlik eden Prof.Dr. Barış Ata, “Suriye’deki savaş ve çevre ülkelerdeki ekonomik zorluklar nedeniyle eğitim imkanından yoksun kalan genç araştırmacılara eğitim ve moral desteği sağlamayı amaçladık” dedi.

Frontiers in Reproduction Kursları ABD – Marine Biology Laboratuvarları’nda uzun yıllardır verilen çok yoğun bir araştırmacı eğitimi. Frontiers Kursu’nda, üreme biyolojisi ve kök hücre araştırmalarında kullanılan tüm ileri laboratuvar teknolojileri, PCR, yumurta ve sperm görüntülemesi, mitokondriyal DNA analizi, ölümsüzleştirilmiş kanser hücrelerinde hücre bölünmesi çalışmaları, tüp bebek teknolojisi dahil pek çok önemli başlık olmak üzere uygulamalı olarak öğretiliyor.

Kursun Türkiye’de ilk kez düzenlendiğini vurgulayan Prof. Barış Ata organizasyonun önemini şu sözlerle açıkladı: “İstanbul’daki bu kurs sadece bilimsel bir buluşma değil, aynı zamanda bölgedeki karmaşanın sonucu olarak hak ettikleri fırsatlardan mahrum kalan genç araştırmacılara dayanışmanın önemini gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir. Mısır, Ürdün, İran, Romanya’dan pratik eğitime toplam 16 kişi katıldı. Teorik eğitimle beraber katılımcıların sayısı tıp öğrencilerinden, jinekologlara, profesörlere kadar geniş bir yelpazede 50 kişiyi buldu.” Prof. Dr. Ata ile birlikte Pittsburgh Üniversitesi’nden Prof. Gerald Schatten yanında Yale Üniversitesi’nden Prof. Emre Seli, Boston IVFtenv Denny Sakkas kursun direktörleri arasında yer aldı.

Prof.Dr. Ata, genç doktor adaylarının bu kursu alması için pek çok kurum ve kuruluşun seferber olduğunu belirtti: “Tüm masraflar, UNESCO, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği ve Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi tarafından karşılandı. Mevcut durumda bu katılımcıların ABD’deki 6 haftalık kursa katılımı finanse edebilmeleri mümkün olmadığı gibi, seyahat sınırlamaları da ayrı bir sorun teşkil ediyor. Burada eğitim ve konaklama masrafı endişesi taşımadan ders verdikleri alanlarda dünyaca meşhur hocalar ile birebir çalışma ve tanışma imkanı elde ettiler. Sürdürdükleri araştırmaları ile ilgili danışmanlık aldılar.”