MINDDS3 Toplantısı

Kasım 14, 2019

20 Kasım 2019’da Koç Üniversitesi Hastanesi Art Lab toplantı salonunda MINDDS3 İstanbul toplantısı gerçekleşecek. MINDDS Cost aksiyonu ülke temsilcisi olan Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hale Yapıcı Eser, bu sene İstanbul’da düzenlenen yıllık toplantının tüm katılımcılara açık olarak gerçekleştirilecek olan gününe tüm ilgilileri davet etmektedir.

MINDDS (Maximising impact of research in neurodevelopmental disorders), Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) ve şizofreni gibi daha yaygın görülen nöropsikiyatrik bozuklukların yanısıra, tüm nörogelişimsel bozukluklar için büyük yeni bir anlayış ve daha iyi tedaviler sağlama potansiyeli olan nadir patojenik kopya sayısı varyasyonu olan (CNV) hastalara odaklanmaktadır. Günümüzde, mekanistik bilgi eksikliği, gelişmiş hasta tanısı ve tedavisinin gelişmesini engellemektedir.

MINDDS, patojenik CNV’ye sahip bireyleri tanımlamak, standart değerlendirmeler ve araştırma protokolleri üzerinde anlaşmak ve araştırmacıların, klinisyenlerin ve hastaların yararı için veri paylaşımını ve bilgi alışverişini kolaylaştırmak için Avrupa çapında bir işbirliği ağı aracılığıyla NDD araştırma ilerlemesini önemli ölçüde hızlandırmayı hedeflemektedir. MINDDS Cost aksiyonu ile desteklenen ve birçok ülkenin temsilcisi ile yıllık düzenli toplantılarla bu araştırmaları geliştirmeyi hedefleyen bir araştırma grubudur.

Detaylı bilgiye bu linkteki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Toplantıya katılım ücretsizdir. Ancak yer kısıtlılığı nedeni ile katılmak isteyen meslektaşlarımızın hyapici@ku.edu.tr ve bizgi@ku.edu.tr email adreslerine Ad, Soyad ve Çalıştıkları kurum bilgisi ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.

İlgili etkinliğin programına bu linkten ulaşabilirsiniz.